İzmir'de kent estetiği bozuldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin düzenlediği 10 yıllık reklam panoları ihalesini 242 milyon liraya Kent Vizyon firması kazandı.

İzmir'de kent estetiği bozuldu
08 Kasım 2021 - 09:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait reklam ünitelerinin 10 yıl süreyle kiraya verilmesi ve yeni reklam üniteleri oluşturulması kapsamında yapılan ihale geçtiğimiz aylarda sonuçlandı. İhaleye Savronik Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Vizyonkent Reklam Pazarlama Anonim Şirketi katıldı. Savronik firmasının numuneleri yeterli bulunmadığı için elendi. 242 milyon 744 bin 956 lira tahmini bedelle çıkılan ihaleyi yıllık bedel 24 milyon 500 bin olmak üzere 10 yıllık, 245 milyon liraya Vizyonkent Reklam Pazarlama Anonim Şirketi kazandı. İzmir’deki cadde, sokak, bulvar, meydan, alt/üst geçitler ve sair alanlar ile raylı sistem istasyon ve bekleme alanlarına kentin mevcut 931 reklam ünitesine 2 bin 770 ek ünite daha eklendi. İhalenin ardından İzmir mevcudun 3 katı daha ek reklam alanıyla yüzleşirken, kentin dört bir tarafını da panolar sarmaya başladı. İzmir’in bulvarlarındaki orta refüjlerin yanı sıra işlek caddelerindeki yürüyüş alanları da reklam panolarıyla doldu.

whatsapp-image-2021.jpg

İhale şartnamesinde “Bu iş ile ilgili olarak son 5 yıl içinde Büyükşehir belediyelerinde açık hava reklam İşletmeciliği yaptığına dair, ilgili idareden alınmış belge vermek zorundadır’ şartı ile 8.5 milyon liralık teminat istenmesi akıllara adrese teslim ihale mi yapılıyor sorusunu getirdi. İhalenin gizli tutulması gereken yaklaşık maliyete yakın bir tutarda kazanılması göze çarptı. Normalde çok daha yüksek fiyata verilebilecek ihaleyi yıllık 24 milyon lira gibi bir tutara kazanan Kent Vizyon firmasının ihalede belirtilen koordinatlar dışına reklam tabelaları yerleştirdiği iddia edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin belirtmiş olduğu reklam ünitelerinin koordinatları ile reklam tabelalarının koyulduğu yerlerin farklı olması, ‘denetim yapılmıyor mu?’ dedirtti.

whatsapp-image-2021-11-0.jpg

MECLİSTE TARTIŞMAYA NEDEN OLMUŞTU

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı 2. meclis oturumunda ihalenin 10 yıl gibi uzun bir süreliğine verilmiş olması tartışmalara neden olmuştu. AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe “Üç yıldan on yıla çıkarmışlar. 53 milyon 29 milyona düşüyor ve 10 yıla çıkıyor. Burada yapılan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne büyük bir zarar getirecektir. Sadece İzmir kamuoyunun ve bu meclisin vicdanına bırakıyoruz. Böyle adrese teslim bir işin olmasını bu meclise yakıştıramıyorum” demişti. AK Parti’nin red oyu verdiği önerge oy çokluğu ile meclisten geçmişti.

whatsapp-image-2021-11-08-a.jpgwhatsapp-image-2021-11-08-at.jpg

whatsapp-image-2021-11-08-at-1.jpgwhatsapp-image-2021-11-08-at-14-52.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum