İşte cildinizi canlandırmanın ipuçları!

Avrasya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Hatice Deniz Yardımcı, cildinizi bahara hazırlamanın ipuçları hakkında bilgi verdi.

İşte cildinizi canlandırmanın ipuçları!
07 Nisan 2021 - 13:26
Birinci adım olarak nemlendirmenin önemine vurgu yapan Hatice Deniz Yardımcı şunları belirtti;

Sağlıklı ve parlak bir cildin en önemli kuralı dengeli bir nem oranıdır. Kış mevsiminin zorlu hava koşulları cildi hem içten hem dıştan etkileyerek yıpratıcı bir etki bırakır. Özellikle de soğuk ve kuru hava, cildin kuruyarak tahriş olmasına yol açar. Soğuk havaların etkisiyle nemini yitiren, kuruyan ve çatlayan cildin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamak için nem oranını sağlamak gereklidir. Bunun için cilt tipine uygun ürünlerden yararlanabilir aynı zamanda doğru besinlerle dıştan yapılan bakımı içten de destekleyebilirsiniz. 

Peeling ile cildinizi canlandırın

Cildi canlandırmak, ölü deri ve kirlerden arındırmak için en önemli adım peeling uygulamasıdır. Ancak seçilecek peelingin cilt tipiyle uyumlu olması çok önemlidir. Bu noktada eğer cildiniz kuru ise daha ince taneli peelingler seçmeli ve cildinize nazikçe uygulamalısınız. Özellikle de banyo sonrasında haftada 1 veya 2 kez peeling uygulayabilirsiniz. Eğer cildiniz yağlı ise daha iri taneli peelingler seçebilirsiniz. Hafif dairesel hareketlerle yapabileceğiniz peeling ile cildin ihtiyaç duyduğu bakımın ilk adımını gerçekleştirebilirsiniz. 

Siyah noktalardan kurtulun

Cildin en istenmeyen misafirleri arasında yer alan siyah noktalar, ciltte biriken kir ve ölü derilerin bir eseridir. Doğru şekilde temizlenmeyen ve düzenli olarak peeling yapılmayan bir ciltte siyah noktaların olması neredeyse kaçınılmazdır. Bundan kurtulmak ve bahara taze bir cilt ile merhaba demek için cilt bakımı yaptırarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Günde en az 8 bardak su için

Cildin kurumasındaki temel faktör susuz kalmasıdır. Bu durumda yaşamın temel kaynağı olan su, cilt içinde aynı hayati görevi görerek canlı bir görünüm için belirleyici rol üstlenir. Cildin daha parlak ve taze görünmesini ve hücre yenilenmesini sağlar. Dolayısıyla sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt görünümü için günde en az 8 bardak su içmek oldukça önemlidir. 

Cilt sağlığınız için bunlardan uzak durun

Sigarayı bırakmalısınız,

Alkol cildi yıpratır ve erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bu sebeple alkol tüketimine sınırlama getirin,

Hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmalı ve fastfood tarzı beslenme tarzını bırakmalısınız,

Hareketsiz kaldığınız her an size kırışıklık olarak dönebilir. Bu sebeple baharın gelmesini ve havaların ısınmasını fırsat bilmeli, daha hareketli bir yaşama geçmelisiniz,

Mevsim ne olursa olsun cilde güneş kremi uygulamadan dışarı çıkmamalısınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum